دیتابیس چیست

دیتابیس چیست؟ تعاریف و انواع آن

بدون ديدگاه

تا حالا به فرم لاگین یک وبسایت دقت کرده‌اید؟ وبسایت چگونه صحت اطلاعات ورودی شما را تشخیص می‌دهد؟ حتی اگر یه کاراکتر را اشتباه بزنید خطایی تحت عنوان “نام کاربری یا رمز عبور شما اشتباه است” را مشاهده خواهید کرد. چه روالی طی می‌شود تا این اتفاق بیفتد؟ شاید هزاران کاربر در وبسایت وجود داشته باشند، چگونه وبسایت دقیقا نام کاربری و رمز عبور شما را چک می‌کند؟ شاید برای شما هم این سوالات پیش آمده باشد و سردرگم شده باشید، اما نگران نباشید. ما را در تور دیتابیسی ترناو همراهی کنید تا تمام سوالات شما را پاسخ دهیم.

مفاهیم

قبل از پرداختن به معنی دیتابیس و سایر توضیحات آن ابتدا باید با یک سری اصطلاحات ابتدایی آشنا شویم، تا در ادامه در صورتی که از این اصطلاحات استفاده کردیم، مفهوم آن را بدانید.

  • دیتا (Data): دیتا، واقعیت‌های مربوط به یک موضوع می‌باشد. به عبارت دیگر دیتا، اطلاعات مربوط به یک شی یا یک انسان و … می‌باشد. برای مثال نام، سن، قد و وزن شما و … اطلاعات مربوط به شما هستند.
  • کوئری (پرس و جو): درخواست اطلاعات از دیتابیس را کوئری می‌گویند. مثلا روی دیتابیس ترناو یک کوئری (درخواست) می‌زنیم و لیست کاربران این وبسایت را دریافت می‌کنیم.

تعریف دیتابیس (Database)

مجموعه منظم داده‌ها را دیتابیس می‌گویند. دیتابیس‌ها اطلاعات زیادی را در خود نگه می‌دارند. به عبارت دیگر دیتابیس‌ها ظرف‌هایی برای نگهداری داده‌ها هستند. شاید تعریف دیتابیس یک مقدار گیج کننده باشد، بنابراین برای روشن شدن مطلب به مثال‌های زیر توجه کنید:

  • یک دفترچه تلفن آنلاین را درنظر بگیرید. دیتابیس این دفترچه تلفن باید تمام اطلاعات مخاطبین از قبیل نام، شماره تلفن و … را نگهداری کند.
  • اینستاگرام را درنظر بگیرید. تمام اطلاعات کاربران، تمام پست‌ها و هر چیزی که درون اینستاگرام می‌بینید داخل دیتابیس ذخیره شده است. اگر غیر از این باشد چگونه ممکن است بتواند اطلاعات را به شما نمایش دهد.

انواع دیتابیس‌ها

با مفهوم دیتابیس‌ها آشنا شدیم. حالا می‌خواهیم انواع دیتابیس‌ها را بررسی کنیم. وابسته به نیاز شما انواع مختلفی از دیتابیس‌ها وجود دارند. در این مقاله انواع پرکاربرد دیتابیس‌ها را توضیح می‌دهیم و در مقالات آتی به مقایسه آن‌ها خواهیم پرداخت.

دیتابیس‌های رابطه‌ایی

این دیتابیس‌ها با مجموعه‌ایی از جداول دسته بندی می‌شوند. جداول اطلاعات را در خود نگه می‌دارند. این جداول از ردیف (Row) و ستون (Column) تشکیل می‌شوند. هر ستون در جدول دارای یک نوع خاص است. هر ردیف در جدول یک مجموعه از مقادیر مرتبط به یک شی را نگهداری می‌کند. اگر راجب دیتابیس‌های رابطه‌ایی در اینترنت سرچ کرده باشید ممکن است با واژه‌ایی به نام SQL نیز آشناییت داشته باشید. به راستی SQL چیست؟

  • SQL چیست؟ SQL یک زبان استاندارد برای ارتباط برقرار کردن با دیتابیس‌های رابطه‌ایی می‌باشد. SQL می‌تواند برای INSERT داده، سرچ، آپدیت و دیلیت کردن رکوردهای دیتابیس استفاده شود. به مثال زیر توجه کنید:
SELECT * FROM PRODUCT
دستور بالا تمام محصولات درون جدول Product را به ما نشان خواهد داد (SELECT).
 
اگر مفهوم جدول و ردیف و ستون را نفهمیدید تصویر زیر را مشاهده کنید:

جدول پایگاه داده رابطه ایی

در تصویر بالا یک جدول را به نام Product مشاهده می‌کنید. ستون‌های این جدول عبارتند از id ,name ,count. هر محصولی که می‌خواهد به این جدول اضافه شود یک آیدی، نام و تعداد دارد. ستون‌های جدول قابل تعریف هستند. در هر ردیف اطلاعات مربوط به یک محصول را می‌بینیم.

مثال هایی از دیتابیس‌های رابطه‌ایی اگر بخواهیم بزنیم، می‌توانیم به MySQL، PostgreSQL,SQL SERVER و … اشاره کرد.

دیتابیس‌های NoSQL

وقتی از اصطلاح NoSQL استفاده می‌کنیم، منظور دیتابیس‌های غیر رابطه‌ایی است. بعضی افراد می‌گویند NoSQL مخفف “Non SQL” می‌باشد. اما افراد دیگری می‌گویند که این کلمه مخفف “Not Only SQL” می‌باشد. در هر صورت اکثرا موافق‌اند که NoSQL پایگاه داده‌هایی هستند که داده‌ها را در قالب متفاوتی نسبت به جداول رابطه‌ایی ذخیره می‌کنند. دیتابیس‌های NoSQL انواع مختلفی دارند که در ۴ گروه دسته‌بندی می‌شوند: ۱) پایگاه داده کلید-مقدار (Key-Value) 2) پایگاه داده‌ سندی (Document) 3) پایگاه داده ستونی(Wide-Column) 4) پایگاه داده گرافی (Graph). در این مقاله ما فقط توضیح کوتاهی راجب Key-Value که یکی از نوع‌های دیتابیس‌های NoSQL است ارائه خواهیم داد. در مقالات بعدی مفصل راجب دیتابیس‌های NoSQL توضیح خواهیم داد.

  • Key-Value (کلید – مقدار): دیتابیس‌های Key-Value یک مدل داده‌ایی ساده را پیاده سازی می‌کنند که یک کلید unique را با یک مقدار مرتبط جفت می‌کند.

دیتابیس های کلید-مقدار

در تصویر بالا همانطور که می‌بینید، هر کلید مربوط به یک مقدار می‌باشد.

انواع دیگری از دیتابیس‌ها نیز وجود دارد از قبیل: Centralised Database یا دیتابیس متمرکز، Distributed Database یا دیتابیس توزیع شده، Cloud Database یا دیتابیس‌ ابری و … ما در این مقاله راجب دیتابیس‌هایی که در حال حاضر پرکاربردتر هستند توضیحات مختصری دادیم.

چکیده

فهمیدیم که دیتابیس‌ها همچون ظرف‌هایی هستند که داده‌ها را در خود نگه می‌دارند. شما می‌توانید داده‌ها را وارد دیتابیس کرده و همچنین داده‌های موجود در دیتابیس‌ را جستجو، ویرایش و حذف کنید. انواع مختلفی از دیتابیس‌ها وجود دارند که هر کدام مزایا و معایب و همچنین قوانین خود را دارند. در مقالات بعدی به صورت دقیق‌تر به مقایسه انواع مختلف دیتابیس‌ها خواهیم پرداخت.

 

،

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.