چگونه از موکاپ ها استفاده بکنیم.

چگونه از موکاپ استفاده کنیم؟

بدون ديدگاه

مسلما به این باور رسیده‌اید که هر چه قدر طرحتان زیبا باشد تاثیر خوبی نیز از افراد مختلف خواهید گرفت. موکاپ‌ها باعث زیباتر شدن طرح شما می‌شوند. همچنین با استفاده از موکاپ می‌توانید یک پیش‌نمایش به کاربر ارائه دهید. موکاپ‌ها باعث می‌شوند که کاربران طرح شما را بپسندند. با استفاده از موکاپ‌ها می‌توانید یک پیش نمایش از طرح خود بر روی یک بیلبورد، کاغذ A4، تابلوهای مختلف و … ببینید. در ادامه به شما آموزش می‌دهیم تا به راحتی با موکاپ‌ها کار کنید.

موکاپ چیست؟

موکاپ‌ها فایل‌های لایه باز هستند که معمولا با فرمت PSD می‌باشند و طراحان برای پیش نمایش طرح‌های خود به کارفرما از آن استفاده می‌کنند. با استفاده از موکاپ‌ها می‌توانید طرح‌های مختلف خود را از قبیل کارت ویزیت، پوستر، اپلیکیشن، لوگو، UI موبایل و وب، کاتالوگ و بروشور و … را در یک پیش نمایش زیبا به کارفرما ارائه بدهید. مسلما اگر کارفرما از طرح اصلی ناراضی باشد شاید با یک موکاپ ساده بتوانید نظر او را جلب کنید.

موکاپ‌ها چگونه کار می‌کنند؟

موکاپ‌ها از یک مبحث به اسم اسمارت آبجکت پیروی می‌کنند. اسمارت آبجکت در کنار ویژگی‌های مختلف دیگر به ما کمک می‌کند تا راحت‌تر و بهتر بتوانیم یک عکس را در طرح‌های مختلف جایگذاری کنیم. اسمارت آبجکت‌ها این قابلیت را دارند که در صفحه طرح اصلیتان مانند یک لایه عمل کنند ولی اگر بر روی ایکونی که کنار این لایه است کلیک کنید یک محیط طراحی جدید (WorkSpace) در فتوشاپ باز می‌شود که می‌توانید با ادیت کردن در اسمارت آبجکت آن عکس را ذخیره کنید و در طرح اصلیتان ادیت انجام شده را مشاهده کنید. در واقع اسمارت آبجکت‌ها مانند یک شیشه عمل می‌کنند و اگر ما محتویات پشت شیشه را تغییر دهیم تصویر متفاوتی خواهیم داشت.

چگونه از موکاپ‌ها استفاده کنیم؟

در ابتدا باید عکسی را که می‌خواهید جایگزین کنید را به همراه موکاپی که از قبل آماده کرده‌اید وارد نرم افزار فتوشاپ کنید. (اگر به دنبال موکاپ هستید می‌توانید از سایت freepik.com دانلود کنید)

موکاپ اولیه
فایل psd موکاپ را وارد فتوشاپ می‌کنیم
Smart object
در پنل لایه‌ها بر روی لایه‌ای که مانند این آیکون را دارد کلیک کنید

بعد از اینکه موکاپ را دانلود کردید مانند تصویر بالا بر روی آیکونی که در کنار یکی از لایه ها قرار دارد دابل کلیک کنید تا پنجره جدیدی برای شما باز شود که پسوند ذخیره سازی آن psb (این پسوند برای قابلیت اسمارت آبجکت می‌باشد) می‌باشد.

لایه اسمار آبجکت
محیط کاری به این صورت برای من باز می‌شود که از خود موکاپ می‌باشد

حالا می‌توانید به راحتی عکس انتخابی خود را با درگ دراپ به این صفحه اضافه کنید و لایه اصلی که عکس قبلی بود را پاک کنید و یا با زدن آیکون چشم آن را مخفی کنید. بعد از این مرحله می‌توانید با زدن کلید ترکیبی Ctrl+S  این پنجره را ذخیره کنید و یا میتوانید از منوی File گزینه  Save را کلیک کنید تا تصویر شما سیو شود. (مانند عکس های پایین)

جایگذاری عکس
در این مرحله عکس و یا متنی را که از قبل آماده کرده‌اید را وارد لایه کنید و با زدن Ctrl+T کاملا اندازه عکس قبلی کنید.
سیو کردن
بعد از تمام شدن مراحل بالا، می‌توانید این پنجره را سیو کنید که در بالا توضیح دادیم

حالا به موکاپ اصلی خود باز گردید. تصویری که شما جایگزین کرده بودید در موکاپ قرار داده شد. به همین راحتی. و حالا می‌توانید با زدن کلید ترکیبی Ctrl+S فایل خود را با پسوندهای مختلف ذخیره کنید.

تصویر نهایی
و حالا نتیجه کار را مشاهده می‌کنید که طبق مراحل بالا انجام شده.

در ویدیو پایین مراحل بالا را توضیح داده ایم برای درک بیشتر این مطلاب میتوانید ویدیو پایین را مشاهده کنید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.