مقایسه react و flutter و ionic

مقایسه Flutter و React Native و Ionic

بدون ديدگاه

در دنیا اپلیکیشن‌های زیادی وجود دارد، که برای کمک به تمام مردم دنیا نوشته شده است. اپلیکیشن‌های موبایل، خرید و ارتباط با دیگران را برای ما آسان می‌کند. در این مقاله قصد داریم، تا سه فریم ورک توسعه دهنده‌ی موبایل (Flutter ,React Native ,Ionic) را مورد بررسی قرار دهیم. در حال حاضر ری اکت نیتیو و فلاتر دو فریم ورک جدید برای توسعه‌ی نرم افزار‌های موبایل هستند که هردو مزایا و معایبی نسبت به دیگری دارند.

React Native

ری اکت نیتیو توسط شرکت فیسبوک نوشته شده و پشتیبانی می‌شود. و قادر به گرفتن خروجی Android و IOS می‌باشد. Instagram و Discord با استفاده از React Native نوشته شده است.

Flutter

فلاتر توسط شرکت گوگل نوشته شده است. این زبان توسط زبان Dart توسعه داده می‌شود. Dart نیز توسط شرکت Google ارائه شده، و دارای سرعت بسیار بالایی می‌باشد.

Ionic

با استفاده از فریمورک Ionic می‌توان برنامه‌های Android و IOS ساخت. همچنین می‌توانید در کنار فریمورک Cordova از آن برای ساخت اپلیکیشن های چندسکویی موبایل استفاده کنید.

این فریمورک کامپوننت‌های مختلفی برای ساخت اپلیکیشن دارد و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید. همچنین در محیط‌های مختلف ویندوز، لینوکس و مک می‌توانید با آن کار کنید. فریمورک Ionic یک بخش آنلاین نیز برای توسعه اپلیکیشن بدون کدنویسی دارد.

تفاوت بین React native و Flutter و Ionic

زبان برنامه نویسی

React Native با استفاده از زبان جاوا اسکریپت و کتابخانه‌ی React به ما کمک می‌کند، تا خروجی اندروید و IOS بگیریم. ولی Ionic با استفاده از زبان‌های Front End وب مانند Html و Css و Javascript و یک پلاگین Cordovan این امکان را برای ما محیا می‌کند. فلاتر با این دو پلاگین متفاوت است. و با استفاده از زبان Dart قادر به خروجی دادن IOS و Android و Desktop می‌باشد.

برنامه نویسان

React Native و Ionic نسبت به Flutter در میان برنامه نویسان جایگاه بهتری دارند. زیرا فلاتر با یک زبان جدید کار می‌کند.و کسانی که به زبان Dart مسلط باشند خیلی کم هستند. ولی زبان ionic ، چند سال قبل به همراه Angular Js معرفی شد. این سه فریم ورک طرفداران خود را دارند و آینده‌‌ی روشنی خواهد داشت.

کارایی Flutter و React Native و Ionic

یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب فریم‌ورک مورد علاقه است. React Native با استفاده از Api می‌تواند برنامه‌های متفاوت بسازد. ولی Ionic نسبت به بقیه‌ فریم‌ورک‌ها متفاوت است، و از تکنولوژی وب و زبان‌های Css و Html و Javascript استفاده می‌کند، و برای ساخت برنامه‌های Cross Platform نیاز به یکسری پلاگین دارد. React Native و Ionic هر دو زبان‌های بسیار خوبی هستند. اما فلاتر یک قدم از آنها جلوتر است زیرا هیچ وابستگی به پلاگین‌های دیگر ندارد.

محبوبیت

در حال حاضر React Native دارای محبوبیت بیشتری نسبت به دو پلتفرم دیگر است، زیرا چند شرکت بزرگ مانند Facebook ,Walmart و… از آن استفاده می‌کند.

نتیجه گیری

Ionic به دلیل استفاده از زبان های Front End آسان و راحت است. و دارای منابع زیادی است. ولی فلاتر به دلیل استفاده از زبان دارت به ما کمک می‌کند ک اپلیکیشن‌هایی با کیفیت بالاتری بسازیم.

Ionic به دلیل استفاده از پلاگین ها برای ساخت برنامه های بزرگ و بازی زیاد خوب نیست و گاهی دچار مشکلات اجرایی می‌شود.

React Native درحال حاضر قدمت بیشتری دارد. و منابع آن نسبت به بقیه بیشتر است. ولی دارای یکسری مشکلات مانند:

  • Hot reloading
  • ناسازگاری بین کتابخانه های جامعه و نسخه های مختلف
  • نیاز به نصب مجدد بسته ها

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.