8نکته برای طراحی بهتر طرح گرافیکی

۸ نکته برای طراحی یک طرح گرافیکی

بدون ديدگاه

خیلی از ما طراحان شاید در ابتدای کار، خودمان را با افراد با تجربه در زمنیه طراح گرافیک مقایسه می‌کنیم. شما می‌توانید با نگاه کردن به طرح گرافیکی دیگران الگو بگیرید و سعی کنید از کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند بیشتر تلاش کنید. ولی نباید خودتان را با یک گرافیست که خیلی از شما بیشتر کار کرده است و مسلما تجربیات بیشتری دارد مقایسه کنید. خیلی از دوستانی که به من برای طراحی رجوع می‌کنند، بعد از چند وقت ناامید می‌شوند و وقتی از آن‌ها دلیلش را می‌پرسم فقط یک جواب می‌شنوم. (ما نمی‌توانیم مثل شما طراحی کنیم قطعا شما استعداد دارید و ما نه) و متاسفانه همین حرف کافی است تا کلا از طراحی دل زده شوند.

هر موقع که به این مرحله رسیدید (امیدوارم که نرسید:) ) فقط کافیست از یک گرافیست که با او در ارتباط هستید نمونه کارهای اولیه او را درخواست کنید و با دقت به نتیجه‌ای که می‌بینید توجه کنید و آن‌ها را با نمونه کارهای الان او مقایسه کنید قطعا نتیجه باعث تعجب شما خواهد شد. 🙂 (پس رفیق حق نداری که ناامید بشی) .

از تمام مطالب بالا بگذریم در ادامه به چند نکته می‌پردازیم که باعث می‌شود خیلی از طرح‌هایی که از آن ناامید شده‌اید خیلی قشنگ‌تر و زیباتر به نظر برسد.

سایه (Shadow)

متاسفانه وقتی ما یک طرح گرافیکی را می‌بینیم که با یک سایه خوب خیلی زیبا شده است ما هم می‌خواهیم از آن تقلید کنیم. در بعضی از موارد استفاده کردن از سایه نادرست است. برای به وجود آوردن یک سایه زیبا به نکات زیر توجه کنید.

  • از یک سایه نرم در طرحتان استفاده کنید، سایه‌های سخت باعث زشت شدن طرح می‌شوند.
  • بعضی از مواقع استفاده کردن از سایه باعث زشت‌تر شدن طرح می‌شود. در اینگونه مواقع استفاده از سایه توصیه نمی‌شود.
  • لازم نیست برای سایه طراحتان از رنگ‌هایی با غلظت بالا استفاده شود. مثلا به جای استفاده از کد رنگی ۲۱۲۱۲۱# از کد رنگی ۷۵۷۵۷۵# استفاده کنید.
  • استفاده از رنگ‌هایی که با رنگ پس زمینه در یک حدود هستند اصلا درست نیست و تاثیر نخواهد داشت. مثلا زمانی که رنگ پس زمینه سفید است نباید از رنگ‌هایی که به سمت سفیدی میل می‌کنند استفاده شود.

از سایه نرم استفاده کنید

حاشیه (Stroke)

بعضی از مواقع اصلا لازم نیست که از استروک استفاده شود مخصوصا اگر از استروکی استفاده کنید که با رنگ پس زمینه طرح یکی باشد. از نظر من از استروک استفاده نکنید مخصوصا در متن، ولی اگه می‌خواهید استفاده کنید از یک استروک ریزتر (باریک‌تر) استفاده کنید.

از Stroke درست استفاده کنید

هم ترازی

شاید خیلی از مواقع هم ترازی متن‌ها یا اشیاء، مهم به نظر نرسد. ولی در خیلی از مواقع یک طرح گرافیکی فوق العاده زیبا با استفاده نکردن از هم ترازی باعث به هم ریختگی زیادی می‌شود. سعی کنید متن ها و یا اشیاء را هم تراز کنید مانند تصویر پایین.

سعی کنید همه اجزا هم‌تراز باشد

تضاد

در خیلی از طرح‌هایی که بنده مشاهده می‌کنم تنها مشکلی که خیلی زیاد به چشم می‌خورد و باعث به هم ریختن طرح و کلا خراب شدن آن می‌شود این است که از رنگ‌هایی استفاده می‌شود که با رنگ پس زمینه هم رنگ است. اگر به اجبار از یک رنگ برای بک گراند و متن یا اشیاء استفاده کردید حتما یا از سایه استفاده کنید و یا یک گرادینت با رنگ مخالف کم رنگ به بک گراند آن اضافه کنید.

سعی کنید رنگ متن با بک گراند یکی نباشد

کشیدن متن

شاید این مورد مقداری خنده دار باشد ولی من در بعضی طرح‌ها این موضوع را دیده‌ام و واقعا جای تعجب دارد که چرا باید متن را کشید وقتی می‌توانید به راحتی با بزرگ‌تر کردن سایز آن، متن را فیت صفحه کنید. البته در خیلی از موارد طراح مفهومی را پشت این موضوع پنهان کرده است. اما یک متن عادی نباید کشیده شود.

در طرح گرافیکی هیچ جزئی را نکشید

مطالب بالا برای بهتر شدن طرحتان است و اما در ادامه برای بهتر شدن شما و پیشرفت کردن شما در زمینه طراحی گرافیک مطالبی را ارائه می‌دهیم.

  • کپی کنید

شاید این موضوع باعث تعجب شما بشود ولی اگر تازه کار هستید و هنوز برای طراحی به مشکل‌هایی از قبیل: نداشتن ایده، ندانستن جاگذاری اشیاء در طرح، و یا آشنا نبودن با متریال یک طرح برخوردید پیشنهاد من به شما این است که از یک طرح کپی برداری کنید و این کار را بارها و بارها تکرار کنید. تاثیر آن را در طراحی‌های آینده‌تان مشاهده خواهید کرد.

  • از طرح‌های دیگران ایده بگیرید

در اول مقاله به این موضوع اشاره کردیم که خودتان را با بقیه مقایسه نکنید ولی کارهای آن‌ها را دنبال کنید و طرح‌های دیگران را با دقت نگاه کنید و از آثار زیبایی که دیگران طراحی کرده‌اند ایده بگیرید. بسیاری از طراحان بزرگ نیز از همین موضوع پیروی می‌کنند. شاید بسیار افرادی که دارند در این زمینه فعالیت می‌کنند این موضوع را درک کنند؛ نگاه کردن به یک طرح زیبا باعث می‌شود تا شما هم با بعضی از مسائل آشنا شوید. دریبل یکی از سایت‌هایی است که می‌توانید از آن برای ایده گرفتن استفاده کنید.

  • از افراد با تجربه که در رشته شما فعالیت می‌کنند کمک بگیرید

یکی از مسائلی که باعث پیشرفت شخصی بنده شد کمک گرفتن و یاد گرفتن از افرادی (بود و هست) که در رشته‌های گرافیکی فعالیت می‌کنند. یادگیری تجربیات دیگران خریدن زمانی است که آن فرد برای یادگیری آن مطلب گذرانده‌ است. طرح خود را به افراد با تجربه نشان دهید و بخواهید عیب و یا نقاط قوت طرحتان را بازگو کنند.

اگر می‌خواهید بیشتر با طراحی گرافیک آشنا شوید مقاله گرافیک چیست را مشاهده کنید.

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.