لاراول چیست؟

لاراول (Laravel) چیست؟

بدون ديدگاه

PHP به دلایل مختلف از جمله انعطاف‌پذیری٬ سهولت و … معروف‌ترین زبان اسکریپتی دنیا است. اما گاهی اوقات با زبان PHP و یا هر زبان دیگری٬ کمی تکراری و یکنواخت می‌شود. اینجاست که فریم ورک‌های PHP می‌توانند کمک کنند. فریم ورک‌های PHP تلاش می‌کنند تا برنامه نویسان کارهای معمول مانند Authentication (احراز هویت)٬ Rounting (مسیریابی)٬ Sessions (نشست‌ها) را بسیار آسان مدیریت کنند. به عبارتی دیگر لازم نیست همه چیز را از صفر طراحی کنید به همین دلیل سرعت توسعه برنامه به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت. در ادامه با ما همراه باشید تا با لاراول بیشتر آشنا شویم.

لاراول

لاراول یکی از فریم ورک‌های متن-باز PHP است که به منظور توسعه راحت‌تر و سریع‌تر اپلیکیشن‌های تحت وب طراحی شده است. ویژگی‌های خاصی که لاراول دارد باعث محبوبیت آن شده است. در ادامه به این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم.

سیستم کامل احراز هویت

احراز هویت یکی از نیازهای اکثر وب اپلیکیشن‌ها می‌باشد. اگر قبلا یک سیستم احراز هویت را پیاده سازی کرده باشید می‌دانید که چالش‌های خاص خودش را دارد. ولی با استفاده از لاراول شما فقط از دستوراتی که قبلا نوشته شده است استفاده می‌کنید و نیازی به پیاده سازی مجدد ندارید.

پشتیبانی از MVC

لاراول از MVC یا همان Model View Controller پشتیبانی می‌کند. در Model ,MVC مستقیما داده‌ها٬ منطق و نقش اپلیکیشن را مدیریت می‌کند. تکه کدهایی که صفحات HTML را رندر می‌کنند ‌‌View نام دارند. و کلاس‌هایی که ورودی‌ها را قبول می‌کنند و آن‌ها را به دستوراتی برای مدل یا ویو تبدیل می‌کنند Controller نام دارند.

Blade

لاراول همچنین با یک سیستم قالب ساز قدرتمند به نام Blade تجهیز شده است. با استفاده از Blade می‌توانید داخل View‌های خود کد PHP بنویسید. به کد زیر توجه کنید:

@foreach($products as $product)
  <li>{{ $product->name }}</li>
@endforeach

Eloquent ORM

قبل از توضیح دادن این قسمت باید با معنی ORM آشنا شوید. تا به حالا برایتان اتفاق افتاده است که در یک پروژه نیاز به پیاده سازی دیتابیس داشته باشید؟ با هر زبانی که پروژه خود را می‌نویسید مجبورید قسمت دیتابیس آن را با کدهای SQL توسعه دهید و این می‌تواند مقداری سخت باشد. اینجاست که ORM به کمک ما می‌آید. با استفاده از ORM می‌توانید با همان زبانی که پروژه خود را توسعه می‌دهید با دیتابیس ارتباط برقرار کنید. لاراول هم یک ORM را به نام Eloquent ارائه داده است تا برنامه نویسان درصورتی که بخواهند با دیتابیس‌های Relational کار کنند نیاز به یادگیری کدهای SQL نباشند.

Artisan

رابط خط فرمان (command-line interface) لاراول با نام Artisan شناخته می‌شود. Artisan دستورات زیاد و مفیدی را در اختیار برنامه نویسان قرار می‌دهد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که خب Artisan چه دردی را دوا می‌کند؟ سوال بسیار خوبی است. اجازه دهید این سوال را با ذکر یک پاسخ دهیم به دستور زیر توجه کنید:

php artisan make:controller MyController

اگر با استفاده از ترمینال یا کامند پرامپت وارد مسیر ریشه(root) پروژه خود شوید و دستور فوق را وارد کنید٬ یک کنترلر با نام MyController برای شما خواهد ساخت. اگر این دستور که از دستورات Artisan می‌باشد وجود نداشت شما مجبور بودید که یک فایل PHP با نام MyController بسازید و سپس namespace ها٬ تگ php و سایر کدهای پیشفرض را بنویسید و سپس کدهای مربوط به وظیفه‌ی کنترلر را بنویسید. این است قدرت Artisan 🙂

Database Migration System

Migration اساسا برای ساخت دیتابیس در لاراول می‌باشد. یعنی با استفاده از Migration شما نیاز نخواهید داشت تا به نرم افزارهای مدیریت دیتابیس از قبیل phpmyadmin و … مراجعه کنید. همچنین Migration ها مانند یک نرم افزار کنترل ورژن دیتابیس نیز هستند. فرض کنید یک تغییر در دیتابیس ایجاد کرده‌اید که لازم نبوده٬ حالا دوباره می‌خواهید به حالت قبل از آن تغییر برگردید. با استفاده از Migration این امر امکان پذیر است. یا فرض کنید بعد از اعمال یک تغییر٬ پشیمان می‌شوید و برمی‌گردید به حالت قبل‌٬ بعد از اینکه برگشتید دوباره متوجه می‌شوید که تغییری که داده بودید درست بوده و می‌خواهید دوباره تغییر اعمال شود (اصطلاحا به ورژن جلوتر بروید). همه این‌ها با Migration قابل دستیابی است. در این مقاله قصد آموزش Migration را نداریم و صرفا برای نمونه یکی از دستورات آن را بیان می‌کنیم:

 php artisan make:migration  create_articles_table --create=articles

دستور بالا که به کمک Artisan (در بخش قبل Artisan را توضیح دادیم. فک کنم حالا فهمیدید که Artisan چقدر مفید است) یک Migration (که یک فایل است) را در پروژه ما در مسیر app/database/migrations می‌سازد. همچنین درون دیتابیس نیز یک جدول با نام articles ساخته خواهد شد.

چرا باید لاراول را یاد بگیریم؟

لاراول محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین فریم ورک PHP می‌باشد. در واقع لاراول توسط اکثر متخصصان وب به عنوان بهترین فریم ورک PHP در نظر گرفته شده است. همانطور که در بالاتر توضیح دادیم٬ لاراول یک سیستم احراز هویت قوی و در عین حال ساده دارد. همچنین لاراول در مدیریت خطاها بسیار قوی است. لاراول با ویژگی‌های خیره کننده‌ایی آمده است تا روند توسعه وب را برای توسعه دهندگان آسان کند.

نتیجه گیری

تقریبا غیر ممکن است که یک زبان برنامه نویسی را بدون نوشتن کد بیاموزید. شما می‌توانید ساعت‌های زیادی را صرف تماشای ویدیوها و خواندن کتاب‌های آموزشی کنید. ولی اگر کد ننویسید نخواهید توانست لاراول را یاد بگیرید. بنابراین بعد از اتمام یک ویدیوی آموزشی یا هر نوع آموزش دیگری٬ یک پروژه نمونه انجام دهید و خودتان را به چالش بکشید. هنگام یادگیری یک زبان یا یک فریم ورک جدید احتمالا با مشکلاتی روبه رو خواهید شد. نگران نباشید ابتدای کار فقط تلاش نیاز دارد تا بتوانید سریع پیشرفت کنید. شاید به باگ بخورید٬ شاید کدها را فراموش کنید٬ شاید تکه کدهای مختلف را نتوانید بفهمید. همه این‌ها طبیعی است و مطمئن باشید با پشتکار خواهید توانست موفق شوید.

همچنین ما در مقاله برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم نکاتی را راجب استارت برنامه نویسی و یا یک زبان جدید بیان کرده‌ایم که اگر قصد یادگیری لاراول را دارید مطالعه این مقاله نیز خالی از لطف نخواهد بود.

 

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.